Maslinarstvo

Voditeljica: učiteljica Mira Voloder

Škola ima svoju maslinarsku sekciju koja se s velikom ljubavi brine o svakom stablu masline.

Prve masline posađene su još prije 20 godina na prostoru sa južne strane škole gdje ima dovoljno sunca tokom cijele godine. Maslinik je u međuvremenu proširivan novim sadnicama koje već daju plodove, a svake godine se sade nove sadnice različitih sorti.

Prošle godine naši vrijedni maslinari "ubrali" su 60 litara ulja čija je kvaliteta potvrđena od strane svih djelatnika škole.
Dio maslinovog ulja prezentirali smo na ovogodišnjoj Smotri učeničkih zadruga u originalnoj ambalaži.

MASLINOVO ULJE ČUVA ZDRAVLJE

• Maslinovo ulje spada među najstarija kulinarska ulja, a starorimska filozofija dugovječnosti spominje dvije ključne namirnice njihova života: vino i maslinovo ulje.
  • Svjetska zdravstvena organizacija mediteransku prehranu uzela je kao uzor dugovječnosti i zdravog života, a maslinovo ulje jedna je od ključnih namirnica mediteranske prehrane
  • Profil masti u maslinovom ulju vrlo je sličan profilu masti u majčinom mlijeku, te se stoga maslinovo ulje posebno preporučuje djeci. Na taj način djelujemo povoljno na zdravlje naših najmlađih, a ujedno im usađujemo zdrave navike u najranijoj dobi.
  • Osobe starije dobi mogu imati posebne koristi od konzumacije ekstra djevičanskog maslinovog ulja jer redovit unos ove vrste ulja štiti od degenerativnih bolesti.
  • Maslinovo ulje preporučuje se svima koji žele voditi računa o svome zdravlju, a posebno može koristiti kod kardiovaskularnih bolesti i žučnih kamenaca.